The 18.5” fanless panel PC MKT-185-N97-F65 incorporating an industrial motherboard is intended for industrial application. The panel PC has a touch screen LED backlight 400 nits LCD panel with 1920 x 1080 (FHD) resolution. The housing uses SUS 316 material with round corner design. The front panel which adopts flush design and complies with IP65 standard makes it the perfect fit in industrial applications. The MKT-185-N97-F65 supports WLAN expansion and others via dual Gigabit Ethernet connectors and two M.2 slots. With support for wide power input of 9~36VDC, MKT-185-N97-F65 can gain a strong foothold in machine devices. In addition, MKT-185-N97-F65 can hook 2nd display via a HDMI port for dual independent display. MKT-185-N97-F65 has 2 RS232/485 ports.
Feature Description
Main Features
Processor Onboard Intel® 12th Gen N97 4 Core processor, up to 3.6 GHz
Housing Stainless Steel 316 Housing
Touchscreen 10 points P-Cap multi-touch with zero bezel flush front design
Front Panel Front Panel IP65
Display Output Dual GbE/2nd display-HDMI
USB 4 x USB 3.0
Serial Port 2 x COM Ports for RS232/485
Operating Temperature Support -20°C~60°C operating temperature
Power Input Support 9~36V DC Power IN
Mounting Panel Mount Bracket
Certificate CE, C-Tik, Rohs
Product Overview
The 18.5" fanless panel PC MKT-185-N97-F65 incorporating an industrial motherboard is intended for industrial application. The panel PC has a touch screen LED backlight 400 nits LCD panel with 1920 x 1080 (FHD) resolution. The housing uses SUS 316 material with round corner design. The front panel which adopts flush design and complies with IP65 standard makes it the perfect fit in industrial applications. The MKT-185-N97-F65 supports WLAN expansion and others via dual Gigabit Ethernet connectors and two M.2 slots. With support for wide power input of 9~36VDC, MKT-185-N97-F65 can hook 2nd display via a HDMI port for dual independent display. MKT-185-N97-F65 has 2x RS232/485 ports.
Specifications
Panel
LCD size 18.5", 16:9
Resolution FHD 1920 x 1080
Luminance 400 cd/m2
Contrast ratio 1200:1
LCD color 16.7M
Viewing angle 85 (U), 85 (D), 85 (L), 85 (R)
Backlight LED
Touch
Touch type Ten points P-Cap (projected capacitive touch)
Touch light transmission ≥ 85%
Anti-scratch surface ≥ 6H hardness
Touch interface USB
System
CPU onboard Intel® 12th Gen Alder Lake N97 4 Core processor, 3.6GHz